Πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα στο γήπεδο των Αμπελοκήπων «Κωνσταντίνος Καραμανλής» το τουρνουά Αγάπης και Αλληλεγγύης που διοργάνωσαν από κοινού οι βετεράνοι Μενέμενης και οι παλαίμαχοι της ΑΕ Αμπελοκήπων. Στην εκδήλωση για φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα που εισπράχθηκαν θα διατεθούν σε άπορες οικογένειες του δήμου, συμμετείχαν επίσης οι βετεράνοι Θεσσαλονίκης και οι αντίστοιχοι του Κιλκισιακού.

Η πρώτη αναμέτρηση του τουρνουά διεξήχθη μεταξύ των βετεράνων Μενεμένης και αυτών της Θεσσαλονίκης και ολοκληρώθηκε με το... αγγλικό σκορ 4-4! Μόλις στο 4’ ο Βλάχος με κοντινό σουτ σημείωσε το 1-0, όμως άμεση ήταν η απάντηση των «Θεσσαλονικέων» αφού στο 8’ ο Πετράκης ισοφάρισε σε 1-1 ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ από το ύψος του πέναλτι. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο Κώστας Ορφανός διπλασίασε τα τέρματα για τους τυπικά φιλοξενούμενους καθώς πήρε το «ριμπάουντ»  κατόπιν απευθείας κόρνερ του Σαμλίδη που κατέληξε στο δοκάρι και με πλασέ έκανε το 1-2. Στο 19’ οι παίκτες της Μενεμένης έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως αρχικά το σουτ του Βλάχου απέκρουσε ο Κεχαγιάς, ενώ στη συνέχεια ο Ζουρνατζίδης εξαπέλυσε μια βολίδα με τη μπάλα να χτυπάει αρχικά στην εσωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού και στη συνέχεια να σκάει πάλι εσωτερικά, στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού. Στη συγκεκριμένη φάση οι τυπικά γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στο διαιτητή υποστηρίζοντας πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Στο 23’ ο Πετράκης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και μετά την απόκρουση του Κοβανίδη στο σουτ του Κουγιουμτζίδη και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-3. Στο 27’ μετά την πάσα του Στραντζή, ο Βλάχος πρόλαβε την έξοδο του Κεχαγιά και μείωσε σε 2-3 για τη Μενεμένη.

Κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου απονεμήθηκαν από τους διοργανωτές τιμητικές πλακέτες στις ομάδες που συμμετείχαν στο τουρνουά, αλλά και στον Άτλαντα Αμπελοκήπων Μενεμένης για την άνοδο του από τη Γ’ στη Β’ ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣΜ. Την πλακέτα για τον Άτλαντα παρέλαβε ο πρόεδρος της ομάδας, Ιορδάνης Κίτσιου. Να σημειωθεί ότι στο τουρνουά παραβρέθηκε ο δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης κ.Κυρίζογλου, αντιδήμαρχοι αλλά και δημοτικοί σύμβουλοι. Επίσης, τιμήθηκε από τους ανθρώπους της ΑΕΑ ο Τάσος Εμεινίδης για την προσφορά του στις ομάδες των Αμπελοκήπων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (38’), ο Αποσέκογλου με σουτ πραγματοποίησε το 2-4, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο 40’ ο Γεωργακάκης έκανε με σουτ το 3-4, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 50’ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή ο οποίος αφού τρίπλαρε τον προσωπικό του αντίπαλο σούταρε εύστοχα για το τελικό 4-4.

Βετεράνοι Μενεμένης (Κώστας Γιώτης): Κοβανίδης, Καλντεμερίδης, Καζαντζίδης, Τσοκάνης, Γκάζης, Στράντζης, Δελήγκας, Ζουρνατζίδης, Ποργιάζης, Γεωργακάκης, Βλάχος

Επίσης αγωνίστηκαν οι Βασιλιάς, Παλλάς, Τσοτρίδης, Ντινόπουλος, Γιώτης και Μειμάρογλου

Βετεράνοι Θεσσαλονίκης (Θανάσης Καλλιμάνης): Κεχαγιάς, Μπουρδαμής, Παρασχάκης, Σαμολαδάς, Δρογαλάς, Πετράκης, Παπαμιχαήλ, Ορφανός, Κουγιουμτζίδης, Σαμλίδης, Δαγιόγλου

Επίσης αγωνίστηκαν οι Χατζόγλου, Γαβριήλ, Καπουσούζης, Αποσέκογλου, Στυψιανός, Τραιανόπουλος και Σουργούτσης

Η δεύτερη φιλική συνάντηση διεξήχθη μεταξύ των παλαιμάχων της ΑΕ Αμπελοκήπων και των βετεράνων του Κιλκισιακού, η οποία έληξε επίσης με το ίδιο σκορ, 4-4(!). Μετά από δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι και απέτυχε να αξιοποιήσει ο Σαχινίδης, τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 18’ ο Κουτσελίνης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του γράφοντας το 1-0. Λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα ο Σαχινίδης πήρε το αίμα του πίσω και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Το επόμενο τέρμα σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο όταν στο 47’ ο Ζουρνατζίδης έκανε το 1-2. Στο 55’ όλοι οι παρόντες στο γήπεδο έγιναν μάρτυρες ενός από τα πιο περίεργα γκολ που έχουν σημειωθεί ποτέ. Συγκεκριμένα, ο Παπαδόπουλος έκανε ένα δυνατό σουτ κι ενώ η τροχιά που διέγραφε η μπάλα φαινόταν να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, τελικά λόγω του ισχυρού ανέμου αυτή αρχικά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι από τη μέσα μεριά, στη συνέχεια βρήκε την πλάτη του Χατζόπουλου και κατέληξε στα δίχτυα (2-2). Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντάρτζαλης πάσαρε στον Μαυρουδή και εκείνος με πλασέ έκανε το 3-2. Στο 64’ ο Χονδροματίδης βγήκε τετ-α-τετ απέναντι στον Γκιτάκη πλάσαρε σωστά κάνοντας το 3-3. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ο Ντάρτζαλης με ένα τρομερό σουτ και αφού είχε περάσει δύο ποδοσφαιριστές, έγραψε το 4-3. Το τελικό αποτέλεσμα (4-4) διαμόρφωσε στο 67’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Χονδροματίδης.

Παλαίμαχοι ΑΕ Αμπελοκήπων (Μήτσας-Τσάμης): Μουσιάρης Β., Παπαγιάννης, Ρακόπουλος, Μηναρετζόγλου, Παπαδόπουλος, Καραλής, Ντάρτζαλης, Βούλγαρης, Κουτσελίνης, Ιωακειμίδης, Τσανακτσής

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Τσακανιάς, Μουσιάρης Κ., Ζώης, Τυροκόμος, Μαυρουδής, Γκιτάκης

Βετεράνοι Κιλκισιακού (Κώστας Αποστολίδης): Χατζόπουλος, Σιδηρόπουλος, Μιχαηλίδης, Σαχινίδης, Ζαφειρόπουλος, Καραδήμος, Φυλακτάκης, Καρακίδης, Χονδροματίδης, Παντελίδης

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Κεσίδης, Καρασαββαίδης, Ζουρνατζίδης

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

Βετεράνοι Μενεμένης - Βετεράνοι Θεσσαλονίκης 4-4

Παλαίμαχοι ΑΕΑ - Παλαίμαχοι Κιλκισιακού 4-4