Στην κατάκτηση του τίτλου έφτασε η εταιρεία εκτυπώσεων «Μακεδονία», η οποία κατάφερε να κερδίσει στον τελικό του εργασιακού πρωταθλήματος που διοργανώνει ο Μακεδονικός στις εγκαταστάσεις του, την τσιμεντοβιομηχανία «Τιτάν» με σκορ 9-5. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πολύ δυνατές στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν με περίσσιο πάθος τη νίκη που θα τους χάριζε και το βαρύτιμο τρόπαιο. Μάλιστα το σκορ ξέφυγε στα τελευταία λεπτά καθώς το «Τιτάν» αναγκάστηκε να ανοιχθεί ώστε να εξαντλήσει ότι πιθανότητες είχε και ήταν εύκολο για τη «Μακεδονία» να χτυπήσει στην κόντρα και να εκτινάξει το σκορ σε πολύ υψηλότερα επίπεδα.

Το «Τιτάν» αν και μπήκε καλύτερα στο ματς χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες, δέχθηκε το πρώτο τέρμα του τελικού. Πιο συγκεκριμένα στο 7’ ο Αποστολίδης με σουτ έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης μετά από τρία λεπτά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα τόσο της ομάδας, όσο και τα δικά του, 2-0. Από την πλευρά του το «Τιτάν» αντέδρασε και με τον Παυλίδη μείωσε αρχικά στο 14’ σε 2-1, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ξανά ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφερε το ματς στα ίσια, 2-2. Στο 22’ ο Χαραλαμπίδης έβαλε και πάλι την «Μακεδονία» μπροστά στο σκορ, με 3-2. Ιδανικό το φινάλε του πρώτου μέρους για την «Μακεδονία» αφού ο Σπυρόπουλος στο 25’ (σ.σ. από 30 λεπτά είχε διάρκεια το κάθε ημίχρονο) με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε τη διαφορά τερμάτων σκοράροντας για το 4-2.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους το «Τιτάν» κέρδισε πέναλτι και ο Πασούδης που ανέλαβε να το εκτελέσει ευστόχησε μειώνοντας σε 4-3. Με νέο ενδιαφέρον πλέον στην αναμέτρηση το «Τιτάν» ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 49’ σε 4-4 με τον Παυλίδη. Το τέρμα αυτό όμως λειτούργησε ως... ξυπνητήρι για την «Μακεδονία» και ιδιαίτερα για τον Αποστολίδη, ο οποίος μέσα στο ίδιο λεπτό (51’) σκόραρε δις(!) δίνοντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, 6-4. Η δεινότητα στο σκοράρισμα του Αποστολίδη δεν σταμάτησε όμως εκεί, καθώς στο 52’ με πλασέ διαμόρφωσε το 7-4. Ένα λεπτό μετά, το «Τιτάν» προσπάθησε για ένα τρίτο comeback και μείωσε σε 7-5 με τον Πρασά. Όμως αυτή τη φορά η «Μακεδονία» δεν... πιάστηκε στον ύπνο, τουναντίον μάλιστα αντεπιτέθηκε και «σκότωσε» τον αντίπαλο της στην κόντρα, αρχικά με τον Σπυρόπουλο στο 55’ και με τον Παναγιωτίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στο τελικό σκορ 9-5 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

*. Μετά τη λήξη του τελικού ο γενικός διευθυντής του Μακεδονικού, Γιώργος Παυλάκος απένειμε τα μετάλλια και τα κύπελλα στις ομάδες, με τον «Μασούτη» να καταλαμβάνει την τρίτη θέση, το «Τιτάν» ως φιναλίστ τη δεύτερη και φυσικά την «Μακεδονία» να φτάνει δίκαια στην κορυφή του εργασιακού πρωταθλήματος.

*. Επίσης απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα για τον MVP του πρωταθλήματος, τον ποδοσφαιριστή της «Μακεδονίας» Μίλτο Χαραλαμπίδη, αλλά και στον καλύτερο τερματοφύλακα της διοργάνωσης, επίσης παίκτη της «Μακεδονίας», Γιώργο Αβραμίδη.

Μακεδονία (Κογιουμτζίδης Τάσος): Αβραμίδης, Σπυρόπουλος, Χίντας, Παναγιωτίδης, Αποστολίδης, Κουσίδης, Σπάτας, Χατζηαρασκευάς, Αβραμίδης, Χαραλαμπίδης

Τιτάν (Φτεριώτης Γιώργος): Φτεριώτης, Καμπανός, Αλεξίου, Κεμετσετζίδης, Ζουμπούλης, Ανδρεάδης, Παυλίδης, Κιουρκτσής, Νέτσικας, Πρασάς, Πασούδης

Διαιτητής: Λαζαρίδης Κ.

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης

Τα στιγμιότυπα του αγώνα (αλλάξτε την ανάλυση σε 1080p για καλύτερη ποιότητα εικόνας)