Μια πολύ όμορφη και άριστα οργανωμένη εκδήλωση διοργάνωσαν στο γήπεδο του Μακεδονικού, που ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, οι υπεύθυνοι του ΠΑΟΘ με τον πρόεδρο Στέργιο Φράγγαλη και τους συνεργάτες του να κάνουν ότι περνά από το χέρι τους για να περάσουν όλοι οι φίλοι του ποδοσφαίρου ένα ωραίο απόγευμα. Την αυλαία της ποδοσφαιρικής αυτής γιορτής άνοιξε η φιλική συνάντηση μεταξύ του πρωταθλητή ΠΑΟΘ, την ομάδα του Πορφυριακού και των βετεράνων του Εδεσσαϊκού με νικητές τους φιλοξενούμενους και σκορ 4-2, ενώ ακολούθησαν στο ημίχρονο αλλά και το τέλος του αγώνα βραβεύσεις* και στη συνέχεια διεξήχθη ο σπουδαίος τελικός του κυπέλλου μεταξύ του Γαλιλαίου και της Intertruck με τον τίτλο να πηγαίνει στους τυπικά φιλοξενούμενους που επικράτησαν με 4-1 των αντιπάλων τους.

*. Οι βραβεύσεις

Το διοικητικό συμβούλιο των παλαιμάχων ανεξάρτητων ομάδων Θεσσαλονίκης τίμησε για την προσφορά τους στο πρωτάθλημα τους κ.κ. Απόστολο Βασιλικό, Πέτρο Ζηρίδη, Δημήτρη Καραγεωργόπουλο, Δήμο Μαζαράκη ενώ τιμήθηκε και ο διαιτητής του φιλικού αγώνα Δημήτρης Μουρατίδης.

Χορταστικό θέαμα προσέφεραν οι παίκτες του Πορφυριακού και των βετεράνων του Εδεσσαϊκού στο φιλικό που έδωσαν μεταξύ τους και αποτέλεσε το «ορεκτικό» πριν τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου. Οι πρωταθλητές του ΠΑΟΘ προηγήθηκαν με 2-0, εντούτοις όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και με πολλές στιγμές αδράνειας στην άμυνα τους υπέστησαν τελικά την ήττα με 4-2 από τους Εδεσσαίους.

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό για τον Πορφυριακό αφού μόλις στο 4’ ο Γιαννόπουλος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Σταφίδα αλλά το πλασέ του κατάφερε να το αποκρούσει ο τελευταίος. Στο 7’ ήταν η σειρά του Αριστείδη Ισσόπουλου να αντιμετωπίσει τον Σταφίδα αλλά και πάλι ο έμπειρος πορτιέρο έδιωξε σε κόρνερ. Την ίδια ικανότητα δεν επέδειξε όμως και ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, με τον Γιαννόπουλο να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ ύστερα από εύστοχο σουτ εξ αριστερών, 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπερίσα έκανε την ατομική ενέργεια, μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή έσπασε στο πέναλτι, ωστόσο ο Γιαννόπουλος έπιασε το αδύναμο πλασέ και η ευκαιρία χάθηκε. Ότι δεν έκανε πριν το έπραξε σωστά στο 11’ ο Γιαννόπουλος, ο οποίος κατάφερε να περάσει αμυντικούς και τερματοφύλακα και να στείλει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία γράφοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στην πρώτη τους ευκαιρία (16’) μείωσαν το σκορ σε 2-1 με τον Πασιαλή. Στο 20’ ο Αριστείδης Ισσόπουλος πραγματοποίησε δυνατό σουτ από αριστερά, όμως ο Σταφίδας απέκρουσε. Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία είχαν οι Εδεσσαίοι, όταν στο 25’ τόσο το σουτ του Ζιγκερίδη όσο και του Τσόπτση βρήκαν σε ετοιμότητα τον Παπασλάνη που έσωσε την εστία του. Η ισοφάριση ωστόσο ήρθε λίγο αργότερα (29’) με τον Πασιαλή που με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Ο ηγέτης των «πρασίνων» Πέτρος Πασιαλής τα κατάφερε περίφημα και στην επανάληψη, καθώς στο 38’ (τα ημίχρονα ήταν ημίωρα) με ένα εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα leader στο σκορ με 2-3. Στο 43’ ο Γιαννόπουλος προσπάθησε γρήγορα να απαντήσει για τον Πορφυριακό χωρίς επιτυχία αφού το σουτ που επιχείρησε πέρασε σύρριζα άουτ. Ύστερα από πέντε λεπτά, ο Τσόπτσης συναγωνίστηκε τον Πασιαλή και μετά από πάσα του Δημήτρη Ζιγκερίδη, πέτυχε ένα γκολ-ποίημα σημειώνοντας το 2-4. Τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν στο 56’ όταν ο Γεωργιάδης έβγαλε τη σέντρα και ο Μέγας από κοντά αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Πορφυριακός (Δημήτρης Παπασλάνης): Παπασλάνης, Γεωργιάδης, Κουκουτσέλος, Νικολαίδης, Δεδόπουλος, Μακρυγιάννης, Ισσόπουλος Δ., Μέγας, Ισσόπουλος Αρ., Μπερίσα, Καλογριάς, Καραγιαννίδης, Γιαννόπουλος

Βετεράνοι Εδεσσαϊκού (Δημήτρης Τσαντιρίδης): Σταφίδας, Παυλίδης, Πασιαλής, Χαραλάμπους, Τσόπτσης, Κουτσουρές, Αντωνάς, Τσαντιρίδης, Πολατίδης, Ζιγκερίδης Δ., Ζιγκερίδης Γ., Νασιόπουλος

Διαιτησία: Δημήτρης Μουρατίδης

Στα χέρια των παικτών της Intertruck κατέληξε το βαρύτιμο τρόπαιο του κυπέλλου των Παλαιμάχων Ανεξάρτητων Ομάδων Θεσσαλονίκης (Π.Α.Ο.Θ.) καθώς κατάφεραν να λυγίσουν στον τελικό τον Γαλιλαίο κερδίζοντας τον με σκορ 1-4.

Η συνάντηση όμως ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς αφού ο Τάσος Μπάκας μόλις στο 2’ μετά από κόντρα με αντίπαλο του υπέστη σοβαρό τραυματισμό (3ου βαθμού διάστρεμμα  και ολική εξάρθρωση ποδοκνημικής). Αποτέλεσμα αυτού ήταν να σταματήσει το ματς για αρκετή ώρα μέχρι να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες, ενώ λίγο αργότερα το ασθενοφόρο διέσχισε τον αγωνιστικό χώρο και πήρε τον άτυχο ποδοσφαιριστή στο νοσοκομείο όπου και υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Γαλιλαίου ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη στο παιχνίδι όταν στο 16’ ο Δημόπουλος πλάσαρε ιδανικά και νίκησε τον Παρίσση ανοίγοντας το σκορ, 1-0. Η Intertruck προσπάθησε να φέρει το ματς και πάλι στα ίσια, αλλά η κεφαλιά του Γκούμα στο 30’ πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε ξανά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μπαίνοντας από τα αριστερά στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Μαστρογιάννης μπλόκαρε.

Στο β’ ημίχρονο (49’) ο Καστανιώτης, μετά τη σέντρα του Γκούμα, με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια (67’) ο Novaku με ψηλοκρεμαστό πλασέ πρόλαβε την έξοδο του Μαστρογιάννη και πέτυχε την ολική ανατροπή για την ομάδα του, 1-2.  Λίγο αργότερα (76’) η αριθμητική ισορροπία διαταράχθηκε καθώς ο ρέφερι Μακρόπουλος απέβαλλε τον Ψωμαδέλη και η Intertruck αναγκάστηκε να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές. Ωστόσο, αντί να εκμεταλλευτεί το συγκεκριμένο γεγονός, πλην του σουτ από τον Φεσατίδη στο 77’ που πέρασε άουτ, ο Γαλιλαίος έμεινε κι αυτός με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε στο 81’ ο Μυλωνάς. Τέσσερα λεπτά μετά ο... δαιμόνιος Καστανιώτης έπιασε ένα φοβερό ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να χτυπά στην εσωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού, στη συνέχεια με δύναμη στο έδαφος και έπειτα στον ουρανό των διχτύων γράφοντας το 1-3. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Novaku προειδοποίησε αρχικά (94’) με κοντινό πλασέ που απέκρουσε ο Μαστρογιάννης και ένα λεπτό αργότερα σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Γαλιλαίος (Λάκης Καραγιαννίδης): Μαστρογιάννης, Ιντζίδης, Σκαρλής, Καραγιαννίδης, Φωτούδης, Δερέκης, Μυλωνάς, Ζιραγκάτζε, Μαστροαγιάννης, Κωνσταντινίδης Δ., Κωνσταντινίδης Π., Λαβιδάς, Τσολάκης, Καφαδάρης, Φεσατίδης, Δημόπουλος, Σικοβίκας, Παπαστεργίου

Intertruck (Μηνάς Μπουνάτσας): Παρίσσης, Γκούμας, Φωτιάδης, Νικήτας, Γεωργίου, Novaku, Μπακάλογλου, Πασπάλης, Μπάκας, Παραδείσης, Ουτιτούδης, Παστιάδης, Ψωμαδέλης, Γκιτσάκης, Καστανιώτης, Κανλής

Διαιτησία: Μακρόπουλος (Τσαχουρίδης-Παντεκίδης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ιορδάνης Κεστελίδης