Περιβραχιόνιο, φάουλ και απελπισία!

*. Τόση ήταν η φούρια του Παναγιώτη Τανούρκα να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στο Ιωνικός – Αξιός Ανατολικού, που ξέχασε στα αποδυτήρια το περιβραχιόνιο του αρχηγού!

*. Η παράλειψη βέβαια έγινε εγκαίρως αντιληπτή και στην πρώτη διακοπή του ματς ο πάγκος της ομάδας του φρόντισε να το ξαναφορέσει.

*. Σε σχετικά δυνατή μονομαχία μεταξύ αντίπαλων ποδοσφαιριστών στο Λύκοι Δήμου Παύλου Μελά – Εθνικός Ευόσμου, οι δύο παίκτες αναφώνησαν ταυτόχρονα «φάουλ» απευθυνόμενοι στον ρέφερι της αναμέτρησης, με τον διαιτητή κ. Παπαγγελή να μην μπορεί να συγκρατήσει το νευρικό γελάκι του!

*. Για την ιστορία και μόνο, το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς να καταλογιστεί παράβαση από τον άρχοντα του αγώνα!

*. Είμαστε περίπου στο 40' και στον αγώνα του Χαρίλαου Επαμεινώνδα με τη Γερμανική Ακαδημία, οι φιλοξενούμενοι έχουν κερδίσει ένα φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά σχετικά μακριά για απευθείας εκτέλεση.

*. Ο αρχηγός Γρηγοριάδης παίρνει τη μπάλα στα χέρια του και τη στήνει, δεν έχει όμως αποφασίσει τι θα κάνει και αφού καθυστερεί μερικά δευτερόλεπτα κοιτά τον προπονητή του, Κυριάκο Μπιμπισίδη και του λέει με νόημα «Τι να κάνω τώρα, πες μου».

*. Στο ίδιο παιχνίδι, ο τεχνικός των γηπεδούχων, Ανδρέας Καμπάς βλέποντας την ομάδα του να δέχεται το ένα γκολ πίσω από το άλλο, έχει απηυδήσει, κινείται πέρα-δώθε στον πάγκο του και κλείνει με τα χέρια τα μάτια του, μη μπορώντας να πιστέψει πως ο Χαρίλαος τρώει τόσα γκολ σε ένα ματς που αναμενόταν ντέρμπι, καθώς τους δύο συλλόγους χώριζε μόλις ένα βαθμός!

*. Μάλιστα ο συγκεκριμένος coach, αφού τελείωσε η αναμέτρηση καθόταν μόνος του για δέκα λεπτά στον πάγκο εμφανώς λυπημένος και στεναχωρημένος.

*. Εν τω μεταξύ, ο Ζέρης που πέτυχε αυτογκόλ στον αγώνα και στις αρχές της επανάληψης αντικαταστάθηκε, πήγε στον πάγκο και διηγούταν τη φάση στον Καμπά, λέγοντας του χαρακτηριστικά: «Εγώ φταίω coach, αλλά τι να έκανα, προσπάθησα να απομακρύνω τη μπάλα, αλλά είχε πολύ φάλτσο. Γ@μώ την τρέλα, μου εγώ φταίω».

*. Σαν να μην έφτανε η βαριά ήττα για τους γηπεδούχους, ο Μπερικασβίλι -που ήταν ήδη εκνευρισμένος από το πρώτο ημίχρονο- δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή και έγινε έξαλλος, φωνάζοντας στον αρχηγό της Γερμανικής Ακαδημίας τα εξής: «Δεν είσαι παίκτης εσύ, δεν έχεις ποδοσφαιρική παιδεία», θεωρώντας τον υπεύθυνο για την κάρτα που έβγαλε ο ρέφερι.

*. Ούτε λεπτό δεν άφησε τους παίκτες του ο Κυριάκος Μπιμπισίδης σε... ησυχία. Ακόμα και μετά το 0-4 αν έβλεπε κάτι λάθος, τους φώναζε για να το διορθώσουν αποδεικνύοντας ότι η ομάδα του θέλει να δουλεύει ρολόι και να μην χαλαρώνουν οι ποδοσφαιριστές του σε κανένα σημείο της συνάντησης.

*. Τα εξ αμάξης άκουσε ο αρχηγός της Δόξας Πενταλόφου από την κερκίδα του Αγίου Αθανασίου στο ματς της Κυριακής. Οι φίλοι του ΑΟΚ τον έβλεπαν που διαμαρτυρόταν συνέχεια στον διαιτητή και του τα... έψαλλαν, ενώ από τα «γαλλικά» δεν γλίτωσε ούτε ο Μίλτος Σαπάνης.