Χωρίς να αναδείξει νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας που διεξήχθη στο γήπεδο της Σίνδου, ανάμεσα στην τοπική Ομόνοια και τον Αχιλλέα Τριανδρίας, με τελικό αποτέλεσμα το 1-1.

“Κερδισμένοι” του αγώνα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αφενός μεν βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν, αφετέρου δε πήραν έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι σε έναν αντίπαλο με τους ίδιους στόχους, ήτοι την παραμονή.

Το πρώτο ημίχρονο περιελάμβανε μόλις δύο φάσεις(!), από μια για την κάθε ομάδα. Η διαφορά τους βέβαια ήταν ότι οι “πράσινοι” κατάφεραν να την μετατρέψουν σε γκολ. Πιο συγκεκριμένα, στο 17' η μπάλα έφτασε από κόντρες στα πόδια του Γιαννιώτη, εκείνος ξεπέρασε με ωραία τρίπλα τον προσωπικό του αντίπαλο και από θέση πλάγια και αριστερά στην περιοχή, με δυνατό σουτ νίκησε τον Ιβανούδη πραγματοποιώντας το 1-0. Η έτερη φάση του 45λεπτου σημειώθηκε στο 36' όταν ο Τρόκας δοκίμασε το πόδι του περίπου από τα 25 μέτρα, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε άουτ.

Το παιχνίδι έγινε πιο ενδιαφέρον στην επανάληψη, όπου δημιουργήθηκαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ από τους δύο συλλόγους. Στο 58' ο Κωνσταντάγκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να περνά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Σοϊλεμεζίδης έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Αρουτίδης έκανε από κοντά το πλασέ, ενστικτωδώς όμως ο πορτιέρο του Αχιλλέα απέκρουσε. Λίγο αργότερα (73'), ήρθε η ώρα της ισοφάρισης για την Τριανδρία, με τον νεοεισελθών στο ματς Τσαβδαρίδη να εκτελεί με σέντρα το φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα του και τον Φεύγα, ο οποίος είχε μπει κι αυτός νωρίτερα ως αλλαγή, με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 88' ο Μπανακάκης επιχείρησε με μακρινό σουτ να πετύχει τέρμα, ωστόσο ο γκολκίπερ μπλόκαρε. Δύο λεπτά μετά (90'), ο Αρουτίδης μπήκε στην περιοχή από πλάγια και αριστερά, έκανε το σουτ, όμως ο Ιβανούδης απέκρουσε σε κόρνερ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων το συγκρότημα του Κώστα Γαλτσίδη έχασε τεράστια ευκαιρία για τη νίκη, με τον Φεύγα ολομόναχο απέναντι στον Μπαντή να πλασάρει άουτ.

Ομόνοια Σίνδου (Γ. Πετράκης): Μπαντής, Τσιάλμας, Παναγιώτη Επ. (79' Πετρίδης), Balliu, Κασιτερίδης, Παναγιώτη Αλ., Σοιλεμεζίδης, Καστανιώτης (79' Μπανακάκης), Αρουτίδης, Καρανδρέας, Γιαννιώτης

Αχιλλέας Τριανδρίας (Κ. Γαλτσίδης): Ιβανούδης, Λιάρος (73' Τσαβδαρίδης), Ντίνης, Πολυζάς, Πανούσης, Μουτζίκος, Κρυστάλης (90+ Ζαβρακλής), Τρόκας, Κωνσταντάγκας, Αλέξης, Τσιάμης