Ύστερα από μια επεισοδιακή μα συνάμα συγκλονιστικά θεαματική αναμέτρηση, ο Αστέρας Ραιδεστού κατάφερε να αντλήσει, βαθμολογικά, ότι περισσότερο μπορούσε και να επικρατήσει στο ντέρμπι κορυφής του τετάρτου ομίλου της Β΄κατηγορίας με σκορ 2-3 της Δόξας Τριλόφου, η οποία ωστόσο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του 90λέπτου έχοντας τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες για γκολ.

Μερικά δευτερόλεπτα μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ζαλακώστας εκτέλεσε απευθείας φάουλ το οποίο κατέληξε δίπλα από το δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων. Το συγκρότημα του Χρήστου Αλιβάνογλου μπήκε σε θέση οδηγού της συνάντησης, όταν στο 12' ο Τσουκάνης εκμεταλλεύθηκε αδράνεια και κακή συνεννόηση της άμυνας με τον τερματοφύλακα Καρίμαλη και με ψηλοκρεμαστό σουτ σημείωσε το 0-1. Έπειτα από δέκα λεπτά (22'), ο Τοσκάι έβγαλε μια σέντρα-διαβήτη για τα πόδια του Κωνσταντάρα ο οποίος σούταρε, μα ο Καράι κυριολεκτικά εκατοστά πάνω από τη γραμμή έσωσε την ομάδα του. Στο 25' ο Βοεβόδας τροφοδότησε με μακρινή μπαλιά ακριβείας τον Ζαλακώστα που βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο Αλωπούδης μπλόκαρε το πλασέ του. Η επόμενη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν στο 33' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαλακώστα (από πλάγια θέση) και την απόκρουση του έμπειρου πορτιέρο. Μια ακόμα σπουδαία ευκαιρία για ισοφάριση είχαν οι "κιτρινόμαυροι" στο 36', όταν ο Τοσκάι με εκπληκτική ατομική ενέργεια "έσπασε" την κατάλληλη στιγμή στον Ζαλακώστα, όμως ο τελευταίος από πολύ κοντινή απόσταση σούταρε άουτ.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν απολύτως ουσιαστικά για τον Αστέρα Ραιδεστού, αφού κατόρθωσε να σκοράρει δις και να ανοίξει τη διαφορά από τον αντίπαλο του. Πιο συγκεκριμένα, στο 47' ο Τσουκάνης πραγματοποίησε το σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και με τη βοήθεια της τύχης κατέληξε στα δίχτυα του άναυδου Καρίμαλη, 0-2, ενώ στο 51' ο το ωραίο σουτ του Σαββαΐδη βρήκε στόχο και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-3. Στο ενδιάμεσο των δύο προαναφερθέντων τερμάτων είχαμε όμως δύο φάσεις, στο 48' ο Γιαννακόπουλος με κεφαλιά ανάγκασε τον Αλωπούδη να κάνει την επέμβαση της... ζωής του διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ στο 49' ο Καρίμαλης έδειξε εξαιρετικά ρεφλέξ στο σουτ του Μιχάλη Ιωαννίδη και επίσης έδιωξε σε κόρνερ. Παρά το εις βάρος του βαρύ σκορ, οι παίκτες του Παναγιώτη Παπαδόπουλου δεν το έβαλαν κάτω και με την προβολή του Μουτζούρη στο 58' (είχε προηγηθεί δοκάρι σε σουτ του Βοεβόδα) μείωσαν σε 1-3. Επίσης, στο 65' ο Μουτζούρης με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό, όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια, σκορ 2-3. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη του αντιπάλου τους να βγει μπροστά για να ισοφαρίσει είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να εδραιώσουν τη νίκη τους, μα ούτε ο Γιώργος Ιωαννίδης στο 92', μήτε ο Νικολαΐδης στο 95' κατάφεραν να σκοράρουν.

Δόξα Τριλόφου (Παπαδόπουλος): Καρίμαλης, Μουτζούρης, Βοεβόδας, Παπαγεωργίου, Πόπης, Ρήγας, Τοσκάι, Ζέρβας, Ζαλακώστας, Πράτανος, Κωνσταντάρας

Επίσης αγωνίστηκαν οι Τσάβος και Γιαννακόπουλος

Αστέρας Ραιδεστού (Αλιβάνογλου): Αλωπούδης, Παπακυριακού, Νικολαίδης, Καράι, Μιχαηλίδης, Ιωαννίδης Μ., Σαββαίδης, Τσουκάνης, Καράνταλης, Ψωμαδέλης Ν., Ιωαννίδης Γ.