Με το δεξί ξεκίνησαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους οι Νέοι Οδυσσέα Κορδελιού, αφού επικράτησαν αρκετά εύκολα των Νέων Σίνδου με 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι φτιάχνοντας τέσσερις ευκαιρίες στα πρώτα τριανταέξι λεπτά. Στο 11’ ο Βραμπάκης πάτησε περιοχή από τα αριστερά, με τον Καλπακίδη να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ, στο 23’ ο Κασνακίδης φάτσα με την εστία νικήθηκε πάλι από τον πορτιέρο των Σινδιωτών, στο 25’ το σουτ του Βραμπάκη απομακρύνθηκε και πάλι από τον Καλπακίδη, ενώ στο 36’ το σουτ του Χρόνη πέρασε εκτός. Ο επιθετικός μονόλογος έκλεισε στο 45’, όταν ο Κάραλης έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας μπλόκαρε.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν έπεσε, αφού οι παίκτες του Νίκου Πολίτογλου κυνήγησαν μετά μανίας το γκολ. Αφού πρώτα είχαν δυο καλές στιγμές, μία στο 51’ με τον Βραμπάκη (σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι) και μία στο 53’ με τον Χρόνη (άουτ, εκατοστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι), κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο επόμενο λεπτό (54’). Πιο συγκεκριμένα ο Κουκούλης βρήκε χώρο, δοκίμασε το πόδι του και δικαιώθηκε, σε μια φάση που ο διαιτητής συμβουλεύτηκε τον βοηθό του, καθώς τα δίχτυα της εστίας στο συγκεκριμένο σημείο ήταν τρύπια! Οι Κορδελιώτες συνέχισαν την πίεση και αφού είδαν τον Σαρακατσάνο να πλασάρει εκτός από θέση τετ-α-τετ στο 69’, «σφράγισαν» το παιχνίδι στο 86’ όταν ο Βραμπάκης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την βαθιά μπαλιά του Φυτόπουλου και με ψηλοκρεμαστό σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-0.

Τέλος δεν μπορεί να μην γίνει ειδική μνεία στην άψογη διαιτησία από το σχετικό τρίο, στην πολιτισμένη συμπεριφορά των φιλάθλων των δύο ομάδων, όπως και στην άριστη φιλοξενία των γηπεδούχων προς το συνεργείο μας.

Σε γενικές γραμμές: Οι νέοι του Οδυσσέα έχοντας πάνω από το 80% της κατοχής της μπάλας περιόρισαν ολοκληρωτικά τον αντίπαλό τους και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει περισσότερα τέρματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν σχεδόν καθόλου τον αντίπαλό τους, με την ήττα να έρχεται φυσιολογικά.

MVP Of The Match: Ο Βραμπάκης αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνου για τα αντίπαλα καρέ, έχοντας πολλά τρεξίματα, βρισκόμενος μέσα στις φάσεις και καταφέρνοντας τελικά να επισφραφίσει αυτή την απόδοση με ένα πανέμορφο γκολ. Τον ακολούθησαν ο αεικίνητος Χρόνης, όπως και ο Κάραλης αγωνιζόμενος τόσο ως δεξιός μπακ, όσο και ως αμυντικός χαφ.

Νέοι Οδυσσέα Κορδελιού (Ν. Πελίτογλου): Φωτιάδης, Κάραλης, Κουτσιώνας (58’ Κόλα), Φυτόπουλος, Σμίλκος, Κουκούλης, Χρόνης, Κασνακίδης (85’ Αναστασιάδης), Βραμπάκης, Σαρακατσάνος (72’ Τσεσμετζής). Γούτσης

ΑΕ Νέων Σίνδου (Δ. Καραγκούνης): Καλπακίδης, Εξαδάκτυλος Μ., Τραγάκης, Εξαδάκτυλος Γ., Δούπας, Τσιούγκας, Αγγελλόπουλος, Χαδήλογλου, Μελάς, Καλούδης, Καραμπούτας (65’ Παναγιώτου)

Διαιτησία: Μανούσος (Αλμπάντης – Πασιάμης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ.

*. Το παιχνίδι είναι μια προσφορά από τα Χρώματα Doral στο Ελευθέριο Κορδελιό, με τηλέφωνα 2310765625 και 6937282108 (Ιωάννης Ανδριάς)